- 1
- 2
- 3
„Dum Spiro Spero” - IV Edycja Konkursu na prace nauk…
Zapraszamy lekarzy i naukowców do wzięcia udziału w IV edycji konkursu DUM SPIRO SPERO na najlepsze prace naukowe dotyczące wpływu zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia, opublikowane w 2018 r. w czasopismach zagranicznych lub krajowych. Na laureatów czekają nagrody finansowe oraz statuetki. Komisja Konkursowa podjęła decyzję o przedłużeniu terminu nadsyłania prac do 20 lutego 2019 r...
Czytaj więcejBADANIA LABORATORYJNE NIE TYLKO DLA PACJENTÓW WIM

Szybciej, niż w wielu innych punktach pobrań. W bardzo szerokim zakresie. W szpitalu przy Szaserów można wykonywać odpłatne badania laboratoryjne. Pobieranie krwi lub oddawanie materiału do analizy odbywa się w Oddziale Przyjęć. W ten sposób bezproblemowo można wykonać zestaw badań niezbędnych do zakwalifikowania do zabiegu chirurgicznego czy specjalistycznych badań (np. tomografii czy PET). Wyniki można...
Czytaj więcejKurs doskonalący dla Ratowników Medycznych - jedyni …

Niniejszym mamy przyjemność poinformować Państwa, iż Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie jest jedynym podmiotem w województwie mazowieckim, oraz jednym z dwóch w Polsce, który uzyskał zgodę na prowadzenie kursów doskonalących dla ratowników medycznych w 2018 r.
Czytaj więcejpo otwarciu zmodernizowanej kliniki dermatologicznej i kliniki chorób infekcyjnych i alergologii
W dniu 24 stycznia 2019 roku w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uroczyście otwarto dwie zmodernizowane kliniki Dermatologiczną oraz Chorób Infekcyjnych i Alergologii. Nowo wyremontowany budynek dostosowany został do obecnie obowiązujących warunków sanitarno-epidemiologicznych. Zapewnia komfort, bezpieczeństwo i nowoczesność pacjentom oraz personelowi.
"Od kilku lat Wojskowy Instytut Medyczny dynamicznie się zmienia, konsekwentnie kładąc nacisk na kompleksową opiekę nad chorymi. Modernizacja jest istotnym krokiem w tym kierunku. Odpowiedni sprzęt oraz organizacja opieki, w tym nadzór i trwałość o bezpieczeństwo pacjentów są kluczem do sukcesu" - mówił witając gości gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
W uroczystym otwarciu wzięli udział m. in. Biskup Polowy WP J.E. gen. bryg. dr Józef Guzdek, Dyrektor Generalny w Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, Pierwszy Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Michał Sikora, Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen bryg. Dariusz Pluta, Zastępca Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk Robert Mucha, Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Filip Nowak, Dyrektor Departamentu ds. Służb Mundurowych NFZ Arkadiusz Kosowski, Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Dyrektor Centralnej Biblioteki Narodowej dr Jan Tarczyński, Prezes Naczelnego Sądu Lekarskiego dr Jacek Miarka,Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Alergologii dr Andrzej Dąbrowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie Dermatologii i Wenerologii prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt.
Podczas spotkania prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski, kierownik Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii mówił czym dzisiaj jest współczesna alergologia, podkreślając, iż w obecnej rzeczywistości obok merytorycznej i naukowej wiedzy, w społecznej świadomości funkcjonują różne mity i legendy. Z jednej strony mamy możliwości bardzo dobrej i rzetelnej diagnostyki oraz znakomite możliwości leczenia, a mimo to nadal chorzy diagnozują się u "dr google'a" i leczą u znachorów. W alergologii przeciwstawianie się tej sytuacji jest ogromnie ważnym wyzwaniem na najbliższe lata.
Z kolei dr hab. n. med. prof. nadzw. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologicznej podkreślił znaczenie nowych strategii w dermatologii. Współczesna dermatologia to przede wszystkim nowe technologie stosowane w diagnostyce oraz w leczeniu naszych chorych. Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił istotny postęp w zrozumieniu patogenezy większości chorób dermatologicznych. Nasi pacjenci to głownie chorzy na ciężkie zapalne choroby ogólnoustrojowe, choroby z zaburzeniami immunologicznymi , jak również na nowotwory skóry w różnym etapie ich rozwoju. W naszej Klinice jesteśmy w stanie przy pomocy nowoczesnych technologii rozpoznawać nowotwory skóry na wczesnych etapach rozwoju oraz przy pomocy terapii celowanych leczyć ich zaawansowane postaci. Przeciwciała monoklonalne i małe molekuły stały się podstawą w leczeniu chorób zapalnych. Dermatologia stała się zatem dziedziną, w której innowacja jest podstawą terapii.
W Klinice Dermatologicznej realizujemy programy lekowe Ministerstwa Zdrowia tj. Leczenie Ciężkiej i Umiarkowanej Łuszczycy Plackowatej, Leczenie Łuszczycowego Zapalenia Stawów o Przebiegu Agresywnym, Leczenie beksarotenem Ziarniniaka Grzybiastego lub Zespołu Sezarego, Leczenie Rytuksymabem Ciężkiej Pęcherzycy Opornej na Immunosupresję oraz Leczenie Chorych na Zaawansowanego Raka Podstawnokomórkowego Skóry Wismodegibem. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym Narodowego Funduszu Zdrowia oraz miejscem pracy Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia biologicznego umiarkowanej i ciężkiej postaci Łuszczycy Plackowatej oraz Zespołu ds. Leczenia Chorych na Raka Podstawnokomórkowego Skóry.
Obecnie klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii leczy chorych na astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa, wyprysk atopowy, przewlekłe pokrzywki, obrzęki naczynioruchowe, nadwrażliwość na pokarmy, leki i jady owadów żądlących. Klinika zajmuje się poszukiwaniem przyczyn idiopatycznej anafilaksji, immunoterapią m.in. na jady owadów żądlących, przygotowaniem alergików do badań diagnostycznych, wykonywaniem zabiegów w przypadku uczulenia na leki znieczulające. Obecnie jest referencyjnym dla regionu ośrodkiem profilaktyki i leczenia wrodzonych obrzęków naczynioruchowych. Zajmuje się również poszukiwaniem przyczyn gorączki o nieustalonej etiologii i innych nieswoistych objawów oraz leczeniem zapaleń wątroby typu A, B i C, boreliozy, infekcyjnych biegunek, róży, neuroinfekcji itp.
Foto: Andrzej Kosater WIM